مدارک معتبر سیسکو

مدارک معتبر Cisco
قسمت اول

شرکت سیسکو (Cisco Systems) یک شرکت آمریکایی تولیدکننده تجهیزات شبکه است که مرکز آن در شهر سن‌خوزه در ناحیه معروف به دره سیلیکونی در ایالت کالیفرنیا جای دارد.
این شرکت محصولات مربوط به شبکه و ارتباطات را طراحی می‌کند و محصولات خود را با سه نام تجاری: سیسکو، لینک‌سیس(LinkSys) و ساینتیفیک آتلانتا (Scientific Atlanta) به فروش می‌رساند.
در آغاز، سیسکو فقط مسیریاب‌( روتر )‌‌های چند پروتکل تولید می‌کرد، ولی امروز محصولات سیسکو را در همه جا از اتاق نشیمن گرفته تا شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات شبکه می‌توان پیدا کرد.
cisco

شرکت سیسکو هم اکنون با ۵۱,۴۸۰ کارمند، دارای بازده ۴۸/۲۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۶ و سود خالص ۵۸/۵ میلیارد دلار است. شرکت سیسکو در سال‌۲۰۰۳ موفق به دریافت جایزه ریاست جمهوری “ران براون” برای کیفیت عالی در روابط کارمندان و جامعه گردید.
معاون ارشد شرکت سیسکو یک ایرانی‌تبار به نام محسن معظمی است. “لن بزاک” و “سندی لرنر” (دارای مدرک لیسانس از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، فوق‌لیسانس اقتصادسنجی از دانشگاه کلرمونت و فوق‌لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد)، زوجی که در بخش کامپیوتر دانشگاه استنفورد کار می‌کردند، سیسکو را در سال  1984 تاسیس کردند.
بزاک نرم‌افزار مسیریاب‌های چند پروتکل را که توسط “ویلیام یاگر” (یک کارمند دیگر که کار را سال‌ها پیش از بزاک آغاز کرد) نوشته شده بود، تکمیل کرد. با وجود این که سیسکو نخستین شرکتی نبوده که مسیریاب طراحی و تولید می‌کند، اما اولین شرکتی بود که یک مسیریاب چند پروتکل موفق تولید کرده که اجازه ارتباط میان پروتکل‌های گوناگون شبکه را می‌دهد.
از زمانی که پروتکل اینترنتIP  به یک استاندارد تبدیل شد، اهمیت مسیریاب‌های چند پروتکل کاهش یافت. امروزه بزرگترین مسیریاب‌های سیسکو برای  هدایت بسته‌های IP و فریم‌هایMPLS  طراحی شده‌اند. در ‌۱۹۹۰ ، شرکت به سهامی عام تبدیل شد و سهام آن در بازار بورسNASDAQ  عرضه گردید. بزاک و لرنر با دریافت‌ ۱۷۰ میلیون دلار از شرکت جدا شدند. زمان انفجار اینترنت در ۱۹۹۹، سیسکو شرکت سرنت (Cerent)  واقع در کالیفرنیا را به‌قیمت ‌۷ میلیارد دلار خرید. این شرکت گرانترین خرید سیسکو در آن زمان بود (تنها خرید گرانتر مربوط به ساینتیفیک آتلانتا است). در اواخر مارس۲۰۰۰،  سیسکو با ارزش مالی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار ارزشمندترین شرکت جهان به‌شمار می‌آمد و در سال‌۲۰۰۷، با ارزشی بالغ بر‌۱۶۵میلیارد دلار همچنان یکی از ارزشمندترین شرکت‌ها بوده است.
سیسکو با خرید شرکت‌های دیگر، توسعه داخلی و همکاری با دیگر شرکت‌ها، به بازار بسیاری از دیگر قطعات شبکه (مانند سوییچینگ اترنت (Ethernet)، دسترسی از راه دور، مسیریاب‌های شعبه‌ای، شبکه خودپرداز بانک‌ها (ATMs)، امنیت، دیواره آتش، تلفن اینترنتی و …) دست یافته است. در سال‌۲۰۰۳، سیسکو شرکت خوشنام Linksys، تولیدکنندهسخت افزارشبکه‌های کامپیوتری را خرید و آن را به برترین تولیدکننده قطعات مربوط به کاربران عادی تبدیل کرد.
cisco

سیسکو و برگزاری دوره‌های شبکه‌ای‌

شرکت سیسکو مدارک گوناگونی را در سطوح و شاخه‌های متفاوتی ارایه می‌‌کند. هر کدام از مدارک سیسکو، حوزه خاصی از مفاهیم شبکه‌ای را پوشش می‌دهد. این شرکت برای معرفی بهتر سطوح مدارک خود، هرم‌هایی‌ را ترسیم کرده است که در راس هر یک از آنها، بالاترین مدرک و در قاعده هرم، مدرک ورودی شرکت بیان شده است. سیسکو و مدارک آن بر پایه استانداردهای عالی و بین‌المللی بنا نهاده شده و بنابراین اخذ هر یک از مدارک سیسکو، چه برای متخصصان و مدیران شبکه و چه برای شرکت‌ها و سازمان‌هایی که قصد استخدام افراد متخصص را دارند، ارزشمند است.
سیسکو به‌منظور تعلیم افراد برای طراحی و نگهداری شبکه‌های کامپیوتری در ۱۵۰ کشور جهان مراکز آموزشی بر پا کرده ‌است. مدارک شرکت سیسکو در سه سطح به دانشجویان عرضه می‌گردد و  گذراندن هر سطح پیش‌نیاز تحصیل در سطوح بالاتر سطح است.

مدرک CCNA

CCNA مخفف کلمه Cisco Certified Network Associate است که به ‌معنای مدرکی است که دارنده آن را شرکت سیسکو به‌عنوان همکار شبکه قبول دارد! این مدرک به کسانی تعلق می‌گیرد که پس از گذراندن آن توانائی نصب و راه اندازی و خطایابی صد Node در شبکه را داشته باشند. همچنین طی گذراندن این مدرک فرد مورد نظر با پروتکلهای پایه شبکه مثل IP - IPX - VLAN - GRP آشنائی پیدا می‌کنند ولی نه بطور اخص و حرفه‌ای.اما سرفصل های آموزشی :

الف) پروتکلهای WAN :

- تشریح عملکرد PPP و بسته‌بندی داده‌ها در روترهای سیسکو
- استفاده از دستورات مناسب جهت نا هنجاریهای شبکه
- تشریح مفاهیم پایه‌ای Frame Relay و ویژیگی‌های آن
- پیکربندی MAPها و LMIها و Subinerface هاست
- تبیین پروتکلهای ISDN و Working Group و Channels و نقاط ارتجاع
- تفاوت میان سرویسهای مهم WAN مانند LAPB , Frame Relay , DDR , PPP ,HDLC , ISDN/LAPD
- پیکربندی ISDN BRI و مسیریابی DDR
- بررسی مدل مرجع OSI و ارتباطات بین لایه‌ها
- بررسی مدل OSI با TCP/IP
- استفاده از مدل OSI بعنوان خطایاب شبکه (Network Troubleshooting )
- تطابق تجهیزات شبکه با لایه‌های مربوط در OSI
- تشریح نحوه کارکرد لایه‌های شبکه و علت پدید آمدن آنها
- بررسی عملکرد DATA ENCAPSULATION
- بررسی سرویسهای شبکه‌ای ارتباط گرا و سرویسهای بدون ارتباط

ب) Bridging & Switching :
- مفهوم سوئیچینگ در شبکه‌های LAN
- َشرح عملکرد و فواید VLAN
- بررسی نحوه عملکرد Spanning Tree Protocol روی سوئیچ‌ها
- طراحی و پیکربندی VLAN روی Switches
- طراحی و پیکربندی VTP و Trunking روی سوئیچ‌ها
- تفاوتهای Switches و Bridging
- نصب و پیکربندی یک سوئیچ
- بررسی نحوه کارکرد Spanning Tree Protocol روی سوئیچ‌ها

ج) Network Management و Support :
- بررسی حالتهای احراز هویت روی لینکهای PPP
- مدیریت IOS و فایلهای پیکربندی ادوات سخت افزاری
- بارگزاری نرم‌افزار IOS از یک حافظه ROM یا TFTP Server یا Flash Memory
- پشتیبانی و بروزرسانی نرم افزار IOS
- استفاده از CDP برای تعیین همبندی شبکه
- LAN Troubleshooting
- Ethernet Collision ( امکان بروز تداخل در شبکه‌های اترنت )
- توضیح Half Duplex and Full Duplex in Ethernet Network
- تشریح عناصر یک روتر
- پیکربندی رمز عبور، Banner و Prompt و .... روی روتر
- پیکربندی ابتدائی روتر
- استفاده از راهنمای روتر
- استفاده از ICMP برای بررسی ارتباطات شبکه و رفع اشکالات احتمالی

د) پروتکلهای مسیریابی:
- شناخت کامل پروکلهای مسیریابی
- پیکربندی روتر برای ارتباطات VLAN
- پیکربندی آدرسهای IP و IP Troubleshooting
- بررسی عملکرد لایه انتقال و پروتکل TCP/IP و تعامل بین آنها
- تفاوت کلاسهای IP و مفهوم Subnetmask
و ...

- مدرک CCNP

CCNP مخفف عبارت Cisco Certified Network Professional است که معمولا افراد پس از گذراندن CCNA اقدام به گذراندن این دوره CCNP می‌کنند. تفاوت عمده این مدرک با CCNA این است که فرد پس از گذراندن این دوره توانائی شبکه‌بندی بین Nodeهای بیشتری ( از 100 نود تا 500 نود ) و افزوده شدن تعداد بیشتری پروتکلهای شبکه نظیر PPP ,PSTN , ddr,x25 , isl ,isdn ,frame realy , ip , igrp , ipx, apple talk , rip,ip rip , vlsm , bgp , 802.10 , ospf , igrp دارد.- سایر مدارک سیسکو

CCDA :

یکی دیگر از مدارک سیسکو که در ایران کمتر به آن توجه شده است، مدرک CCDA یا Cicso Certified Design Associate است. این مدرک روی طراحی و مهندسی شبکه زوم نموده است.

CCDP :
مدرک CCDP یا Cicso Certified Design Professional یعنی طراح حرفه‌ای شبکه مورد تائید سیسکو.

CCIE :
بعد از گذراندن CCDP، شما می‌توانید مدرک CCIE را نیز اخذ کنید. تفاوت اخذ این مدرک با بقیه مدارک شرکت سیسکو در نحوه برگزاری آزمون آن می‌باشد، چون این مدرک بصورت عملی و در لابراتوار برگزار می‌شود.

CCIP :
شرکت Cisco جدیدا اقدام به برگزاری دوره CCIP نموده است که در آن بصورت محض روی مباحث IP , DSL پرداخته می‌شود.

/ 0 نظر / 38 بازدید