مشکل سیسکو 1% اینترنت را مختل کرد

هفته گذشته شرکت سیسکو یک اشکال فنی را در سیستم عامل (Internetwork Operating System) برخی از روترهای خود که باعث قطع اینترنت در برخی کشورها شد، برطرف نمود.

اشکال فنی زمانی آشکار شد که یک گروه دانشگاهی برای انجام تحقیقات خود اقدام به ارسال اطلاعات از طریق پروتکل BGP  یا همان Border Gateway Protocol بر روی اینترنت نمودند. به فاصله چند دقیقه، تعدادی از روترهای اصلی اینترنت از کار افتادند.

پروتکل BGP توسط روترها برای شناسایی بهترین مسیر ارسال اطلاعات به دیگر روترها مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل امکان انتشار سریع اطلاعات مخرب یا مخدوش از طریق پروتکل BGP همیشه وجود دارد و بسیاری از کارشناسان همواره هشدار داده اند که روزی از این پروتکل برای از کار انداختن اینترنت سوء استفاده خواهد شد.

پس از این اتفاق، بررسی ها نشان داد که روترهای سیستم عامل Cisco IOS XR اطلاعات تحقیقاتی ارسال شده را دریافت کرده ولی به دلیل حجم زیاد و غیر متعارف اطلاعات، آن را مخدوش کرده  و سپس به دیگر روترهای مجاور فرستاده اند. روترهای دریافت کننده این اطلاعات مخدوش نیز، فوراً ارتباط با روترهای ارسال کننده را مسدود ساخته و بدین ترتیب باعث از کار افتادن بخشی از اینترنت شده اند.

سیستم عامل Cisco IOS XR بر روی روترهای بزرگ که مورد استفاده شرکت های مخابراتی هستند، استفاده می شود.

اشکال فنی در روترهای سیسکو باعث شد که دسترسی به اینترنت در 60 کشور با مشکل روبرو شود. بیش از 3500 دسته از نشانی های IP اینترنت در جهان تحت تاثیر این اشکال فنی قرار گرفتند. بر روی اینترنت فقط۳۳۳۰۰۰ دسته نشانی IP وجود دارد، پس به عبارتی 1% از اینترنت دچار اختلال شده بود.

/ 0 نظر / 15 بازدید