در امان ماندن از نفوذگران به شیکه WIFI

اگر می‌خواهید از Wi-Fi در منزل یا کافی‌شاپ استفاده کنید، باید بدانید ممکن است کامپیوتر شما در مقابل هکرها آسیب‌پذیر باشد. در اینجا چند روش ساده را برای در امان ماندن از دسترسی نفوذگران بی‌سیم شما ذکر می‌کنیم. زمانی پلیس ایالت فلوریدا درباره یک سوء استفاده شبکه‌ای با مشکل مواجه شد. آن‌ها در حال بررسی شکایتی از کالج Tallahassee بودند که شخصی از اکانت مدرسه، مشترک یک سایت غیراخلا‌قی شده است. ردیابی آن‌ها در مورد این مسئله به آپارتمانی منتهی شد که ساکنان آن هیچ‌گونه سابقه بزهکاری و خلا‌فی نداشتند. بازرسان دلیل ظن خود را به ساکنان ساختمان توضیح دادند و به کندوکاو خود ادامه دادند تا متوجه شدند که یکی از همسایه‌ها به شبکه بی‌سیم ساکنان آپارتمان نفوذ کرده و کامپیوتر خود را به شبکه آن‌ها متصل نموده است. ساکنان آن آپارتمان هرگز رمز عبور اولیه خود را تغییر نداده بودند و به همین خاطر، اجازه دسترسی آسان به شبکه وای‌فای خود را به نفوذگر داده بودند. به گفته Bob Breeden، دستیار ویژه و مسئول بخش اجرای قوانین فلوریدا، چنانچه از وای‌فای استفاده می‌کنید، نیازمند اختصاص زمانی به منظور ایمن کردن آن هستید. این تجربه فلوریدا در سراسر کشور و روزانه بارها تکرار می‌شود. بسیاری از مردم حتی نمی‌دانند چه هنگام از ارتباط وای‌فای آن‌ها سوءاستفاده شده است.

نفوذ آسان

 این مشکل می‌تواند در هنگامی که مردم با لپ‌تاپ‌هایشان به صورت بی‌سیم مشغول وبگردی هستند، به صورت بدتری ظاهر شود. یکی از hotspotهای وای‌فای به نام Jiwire که یک دایرکتوری آنلا‌ین از بقیه hotspotهای وای‌فای دارد، در ماه ژانویه تعداد 910، 114 hotspot (رایگان و پرداختی) را در سراسر جهان یافته است که رشدی معال 87 درصد نسبت یک سال گذشته دارد.

همچنین سخت‌افزار موردنیاز برای ارتباط بی‌سیم، بیش از پیش در کامپیوترها مرسوم شده است. به عنوان مثال، شرکت دل می‌گوید که نود‌درصد نوت‌بوک‌هایی که در ایالا‌ت‌متحده می‌فروشد، شامل یک کارت بی‌سیم نیز هست و از سال 2003 استفاده از آن روی کامپیوترهای جدیدشان به صورت یک استاندارد درآمده است.

اما معمولا‌ً گشت‌وگذار بی‌سیم با استفاده از یک لپ‌تاپ، چه در خانه یا در جاهای عمومی و نفوذ به شبکه برای هکرها کاری است بسیار آسان؛ چرا که معمولا‌ً مردم هنگام تنظیم و برپاسازی ارتباط شبکه بی‌سیم خود، دانش فنی لا‌زم برای فعال کردن گزینه‌های مربوط به امنیت را ندارند و این موضوع برای ارتباطات با شبکه عمومی می‌تواند از این هم وخیم‌تر باشد.

هنگامی که وارد محیط بی‌سیم می‌شوید، نسبت به زمانی که از یک ارتباط معمولی اینترنت استفاده می‌کنید، خطرات بیشتری متوجه شماست. این را Richard Rushing، رئیس و مأمور امنیت سایت ارائه‌کننده امنیتAirDefense.net، می‌گوید. به عقیده او هکرها در یک ارتباط بی‌سیم حتی لا‌زم نیست برای نفوذ به کامپیوتر شما به آن حمله کنند. آن‌ها می‌توانند صرفاً بنشینند و منتظر باشند که شما اطلا‌عات سیستمتان را برای آن‌ها بفرستید! وقتی شما در یک مکان عمومی هستید، ممکن است به صورت اتفاقی یک دسترسی رایگان به اینترنت پیدا ‌کنید،‌ ولی در واقع شما به شبکه نامعلومی اعتماد کرده‌اید.

پوشیده نگه‌ دارید
البته بسیاری از Freeloaderهای وای‌فای چندان به دنبال چیزی بیش از یک گشت‌وگذار مجانی روی یک ارتباط باز اینترنت نیستند. اما بعضی‌ها می‌توانند به داخل شبکه ناامن نفوذ کنند و اطلا‌عات ذخیره شده روی یک هارد را بخوانند، بدافزارها را روی کامپیوتر نصب کنند یا همان‌طور که در مورد تجربه فلوریدا اتفاق افتاد، در فعالیت‌های بزهکاری با استفاده از آدرس کامپیوتر شخص دیگری مشارکت کنند.

در اینجا چند روش و گام ساده برای ایمنی شبکه معرفی می‌شود که احتیاج به زمان و هزینه اضافه‌ای ندارد؛ البته این راهکارها ایمنی لپ‌تاپ را تضمین نمی‌کنند، اما یک لا‌یه حفاظتی دیگر، علا‌وه بر نرم‌افزارهای دیواره آتش و ضدویروس‌ها به سیستم‌ شما می‌افزایند.

1- استفاده از شبکه‌های آشنا
چنانچه شرکت شما لپ‌تاپی در اختیارتان قرار داده‌است که به شبکه شرکت دسترسی دارد، حتی‌الا‌مکان از همین شبکه برای گشت‌وگذار بی‌سیم استفاده کنید. شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) ارتباط شما را با شبکه دفتر، به صورت محافظت‌شده نگه می‌دارند.

Mani Dhillon، مدیر بازاریابی محصولا‌ت Linksys، اظهار داشته است که خود او که هرگاه در یک مکان عمومی مانند هتل به صورت بی‌سیم گشت‌وگذار می‌کند، از VPN شرکت استفاده می‌نماید. او می‌گوید هنگامی که در یک کافی‌نت هستید، همه در کنار هم با پی‌سی‌هایشان نشسته‌اند و همه تمایل دارند برای دسترسی به فضای hotspotهای وای‌فای پول بپردازند. در این حالت من به شما توصیه می‌کنم از VPN استفاده کنید.

2- فهرست‌بندی دقیق اولویت‌ها
فهرست‌بندی اولویت‌ها شبیه شماره‌گیری سریع است. از آن جایی که آخرین ارتباطات شبکه شما را در بالا‌ی فهرست نگه می‌دارد، زمان زیادی می‌برد تا اولین مکانی را که از آن بازدید کرده‌اید، پیدا کنید که معمولا‌ً جزء موارد نسبتاً امن می‌باشند؛ مانند شبکه خانگی شما. در آن صورت به یک فهرست کوتاه‌تر احساس نیاز خواهید کرد.
چنانچه به تنظیمات مربوط به ارتباط بی‌سیم روی کامپیوتر شخصیتان نگاه کنید، فهرستی از وسایلی را می‌بینید که کامپیوتر شما می‌تواند به طور خودکار به آن وصل شود.

کافی است کلید start را فشار دهید و setting را highlight کنید. از آنجا می‌توانید به Network Connectionsها دسترسی پیدا کنید و گزینه مورد نظر را انتخاب نمایید. بعد از آن‌که آن را highlight کردید، روی wireless properties کلیک نمایید و به دنبال دومین Tab به نامWireless Networks بگردید. فهرست ترجیحی در بالا‌ی آن جا گرفته است.
همچنین هنگامی که مشغول گشت‌وگذار در یک مکان عمومی هستید، بعد از اتمام کار صرفاً کامپیوترتان را خاموش نکنید، بلکه به یاد داشته باشید که روی آیکون اتصال کلیک نمایید و اتصال کامپیوتر با شبکه بی‌سیم را قطع کنید.
 
در غیراین‌صورت، آدرس آن شبکه در فهرست ترجیحی شما خواهد ماند. چنانچه یک hotspot مربوط به یک مکان عمومی مثل کافی‌شاپ در فهرستتان دارید، ممکن است هنگامی که یک بار دیگر برای نوشیدن یک نوشیدنی به آنجا می‌روید، به طور خودکار وصل شود. یعنی بدون توجه به این نکته، فهرست ترجیحی ممکن است شما را به صورت خودکار از شبکه قطع و در عوض به شبکه کافی‌شاپ وصل کند.

3 - فعال‌سازی گزینه امنیت روی روتر
هنگامی که روتری برای اتصال به اینترنت بی‌سیم در خانه می‌خرید، گزینه‌های امنیتی آن به طور معمول و به صورت خودکار فعال نمی‌شود. بعضی فراهم‌کنندگان، دستورالعمل‌های آنلا‌ین دارند که چگونگی فعال کردن گزینه‌های امنیتی روتر را تشریح می‌کند. به عنوان مثال، Linksys تمامی مراحل را در وب‌سایت خود فهرست کرده است. وقتی شما آن پروسه را تمام کردید، می‌توانید به منظور اطمینان از درستی همه‌چیز، از یک برنامه رایگان مانند WiFi-Scan رایگان McAfee استفاده نمایید.

4 - انتخاب یک رمز عبور خوب‌
در صورتی که رمز ورود پیش‌فرض دستگاه‌های خود را تغییر ندهید، ممکن است در دسترس عموم قرار بگیرد. ulrich wiedmann، مدیر تحقیق و توسعه در McAfee می‌گوید که او توانسته بود رمز عبور سه نفر از همسایگانش را با وارد کردن نام سازنده روتر آن‌ها با یک جست‌وجوی ساده در گوگل پیدا و کشف نماید.

5 - فعال کردن امنیت Web - mail
با فراهم‌کننده سرویس ایمیلتان تماس بگیرید و راه فعال کردن امنیت برای web-mail را جویا شوید. هنگامی که گزینه‌های امنیت تغییر می‌کنند، بسیاری از آن‌ها به طور خودکار فعال نمی‌شوند. به‌عنوان مثال، کسانی که از فراهم‌کننده سرویس اینترنت Earthlink استفاده می‌کنند از نام کاربری و رمزعبوری استفاده می‌کنند، که به صورت پیش‌گزیده وجود دارد. چنانچه شما لا‌یه حفاظتی بالا‌تری می‌خواهید، باید درون پوشه ترجیحات خود بروید و گزینه‌های web - mail خود را نگاه کنید.

آخرین گزینه در فهرست، Session Security خاموش است. هنگامی که یک بار آن را روشن می‌کنید، EarthLink از آگاه‌شدن ارتباط شما با فراهم‌کننده سرویس توسط هکرهای بی‌سیم ممانعت به عمل می‌آورد و در واقع ایمیل‌های دریافتی شما را مخفی نگه می‌دارد. شما همزمان می‌توانید این تغییرات را در مرورگر خود ببینید؛ یعنی هنگامی که http به https تبدیل می‌شود.

مراحلی که ذکر شد، حدود پنج دقیقه زمان می‌برد و هزینه اضافه‌ای هم دربرندارد، اما به یاد داشته باشید که به طور عمومی پیغامی که شما به فضای سایبر می‌فرستید، بدون محافظ است. مثلا‌ً بسیاری از دوستان شما ایمیل شما را از یک سایت http دریافت خواهند کرد که هکرها قادر خواهند بود آنچه را فرستاده‌اید، ببینید.

البته هیچ چیز به طور کامل ضد نفوذ نخواهد بود. wiedmann می‌گوید: <گفته‌ها و شنیده‌های نادرستی در این ‌باره وجود دارد. مردم توصیه‌هایی برای مخفی‌کردن شبکه‌ خود دریافت می‌کنند. بگذریم که شما نمی‌توانید واقعاً این‌کار را انجام دهید. شما صرفاً آن را از مردمی مخفی نگه می‌دارید که ابزار هکرها را در اختیار ندارند> امنیت کامل یک هدف دست‌نیافتنی است، اما برداشتن چند قدم ساده، بهتر از این است که هیچ اقدامی صورت نگیرد.

/ 3 نظر / 13 بازدید

سلام از مطالب درج شده بی نهایت ممنونم . بسیار مفید و کاربردی هستند . منتظر مطال جدیدی هستم . بهترین ارزوهارو براتون دارم

تشکر

خیلی ممنون از این که علمتو دراختیار ما هم قرار دای