Pro-xy Server :

ابتدا عرض کنم برای جلوگیری از فیلترینگ نادرست و خودکار اینترنت کلمه Pro-xy که با خط فاصله گذاشته شده است و در اصل بدون خط فاصله می باشد.

Pro-xy Server :

نرم افزار یا سخت افزاری است که در بسیاری از شبکه ها در بین اینترنت و شبکه داخلی قرار میگیرد. در ابتدا از این نرم افزارها جهت به اشتراک گذاشتن اینترنت بین چندین نفر در یک شبکه استفاده میشد ولی بعد از مدتی این نرم افزارها دچار تغییراتی بنیادی شدند و دارای امکانات فراوانی گردیدند. استفاده از Pro-xy Server کاربردهای فراوانی دارد. اولین کاربرد آن همان به اشتراک گذاشتن بین چندین کاربر و کنترل کاربران و در نتیجه امنیت بیشتر است. کاربرد دیگر عمدتا این نرم افزار فایروال می باشد که در جلسه قبلی در رابطه با آن توضیح داده شد. و در انتها آخرین کاربرد Pro-xy Server ها جهت Caching اطلاعات است. چرا که با توجه به گران بودن هزینه استفاده از اینترنت و محدود بودن پهنای باند ارتباطی برای انتقال اطلاعات استفاده می شود. در Pro-xy Server هایی که امکان Caching اطلاعات در آنها وجود دارد ، کاربران با مراجعه به سایتهای متفاوت باعث ذخیره شدن این سایتها در حافظه مربوط به این نرم افزار گردیده و در نتیجه در بازدیدهای بعدی از همان سایتها دیگر پهنای باند اینترنت استفاده نشده و از همین اطلاعات ذخیره شده در حافظه استفاده می شود.

در مبحث امنیت اطلاعات با استفاده از Pro-xy Server ها این مطلب قابل توجه است که کاربران نمی توانند از هر سایتی و یا برنامه جهت استفاده از اینترنت هره ببرند و هم اینکه دسترسی کاربران غیرمجاز از اینترنت به شبکه داخلی را محدود کرده و غیرقابل دسترس می کند. همچنین می توان با استفاده از( SSL (Secure Socket Layer امکان رمز نمودن داده ها را فراهم کرد.

معیارهای موثر در انتخاب یک Pro-xy Server :

1- سخت افزار مورد نیاز :

قابل توجه می باشد که بایستی سخت افزار مربوطه تحمل لود بار بر روی خود را جهت Pro-xy Server داشته باشد.

2- نوع رسانه فیزیکی برای ارتباط با اینترنت:

را ه حلهای متفاوتی برای اتصال به شبکه اینترنت وجود دارد. ساده ترین و در دسترس ترین راه ممکن استفاده از مودم و خط آنالوگ می باشد. راه دیگر استفاده از ISDN و خطوط دیجیتال است که هم احتیاج به تبدیل اطلاعات نداشته و از سرعت بالاتری برخوردار است. روش دیگر استفاده از خطوط T1/E1 با ظرفیت انتقال گیگابایت می باشد.

* پیشنهاد گردیده است که در شبکه های با کمتر از 250 کاربر از ISDN و از 250 کاربر بیشتر از خطوط T1/E1 استفاده گردد.

3- هزینه ارتباط با اینترنت:

در ارتباط با اینترنت دو عامل دخیل هستند که شامل پهنای باند و مانایی (دائم) ارتباط می باشد. هر چقدر مرورگرهای اینترنتی و زمان استفاده بیشتر باشد مسلما هزینه نیز افزایش می یابد. البته با توجه به اینکه Pro-xy Server می تواند از قابلیت Caching اطلاعات استفاده نماید و هزینه را بهبود ببخشد. در نتیجه این مورد در تعیین تعداد Pro-xy Server های مورد استفاده قرار میگیرد.

شاد و پیروز و سربلند باشید.

/ 0 نظر / 9 بازدید